מה זה רסיסי בלוקצ’יין: מבוא לפתרון קנה המידה של בלוקצ’יין

האם אתה מפתח בלוקצ’יין מנסה להמציא פתרונות לבעיות קנה המידה והביצועים של בלוקצ’יין? יתכן שאתה מחפש מידע על רסיסי בלוקצ’יין. אני מסביר מה זה רסיסי בלוקצ’יין, במאמר זה.

הבלוקצ’יין המבוזר ושוויו

טכנולוגיית הבלוקצ’יין המבטיחה כבשה את העולם בסערה בגלל שתי ההבטחות המרכזיות שלה:

  1. ביזור;
  2. שיא בלתי-משתנה.

ביזור מאפשר יצירת מודלים עסקיים חדשים לחלוטין, למשל:

  1. רשת תשלומים מבוזרת של ביטקוין נמצאת מחוץ לשליטת ממשלות ובנקים מרכזיים, ואנשים יכולים לשלוח תשלומי ביטקוין ברשת ‘עמית לעמית’ (P2P).
  2. פרויקטים רבים של בלוקצ’יין וקריפטו בנו את אסימני ההצפנה שלהם מעל פלטפורמת הבלוקצ’יין Ethreum, והם מתכוונים לשבש את הכלכלה הריכוזית. עבור למשל Storj היא רשת אחסון ענן מבוזרת שעלולה יום אחד לשבש ענקיות מחשוב ענן כמו אמזון, גוגל, מיקרוסופט, יבמ..

שיא בלתי-משתנה בבלוקצ’יין נותן לאנשים את ההבטחה כי רשומות העסקה שלהם הינן חסינות לפגיעות, וזה מייצר אמון במערכת. עם זאת, לצורך מאמר זה אתמקד בהיבט הביזור של טכנולוגיה זו.

כיצד מיישמים בלוקצ’יין מבוזר?

הרעיון העיקרי מאחורי בלוקצ’יין מבוזר הוא רשת P2P. ‘צמתים’, כלומר למחשבים ברשת זו יש את כל המידע הקיים בבלוקצ’יין, ומכאן שכל צומת הוא ספר חשבונות של כל העסקאות. מכאן, אנו מכנים גם בלוקצ’יין ‘טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת’.

כפי שאתה יכול לראות, אין מנהל מרכזי ברשת P2P זו, ולכן אף אחד לא יכול לצנזר או לבצע ביניים. מכאן שטכנולוגיית הבלוקצ’יין מבטלת מתווכים. זה מאפשר עסקאות עמית לעמית, שאפשרו מודלים עסקיים חדשים רבים לאחר שפרויקט את’ריום הציג את הרעיון ‘חוזה חכם’..

בהמשך, שקול את היתרון שיש לרשת מול האקרים. האקרים נהנים מיתרון כאשר הם יכולים לנצל ‘נקודת כשל יחידה’. שרת מרכזי הוא יעד מועדף על האקרים. עם זאת, בבלוקצ’יין ישנם צמתים רבים, ולכולם יש את כל ספר העסקאות!

גם אם האקרים משתלטים על צומת אחד, תמיד יש צמתים אחרים, והאקרים לא מצליחים לחטוף את כולם! כמו כן, ברשת המבוזרת הזו, האקרים לא יכולים לבצע התקפה של 51%. התקפות אלה כוללות לכידת רוב כוח המחשוב ברשת. כמה מחשבים ישתלטו על ידי האקרים?

ביזור הופך את הבלוקצ’יין לבטוח מאוד. פונקציות חשיש קריפטוגרפיות, הצפנת נתוני מפתח ציבורי של מפתח פרטי ואלגוריתם קונצנזוס מוסיפים לאבטחה.

אף תוקף סייבר מעולם לא פרץ בלוקצ’יין מבוזר ללא הרשאה ציבורית. האירועים של פריצת מטבעות קריפטוגרפיים שאתה שומע עליהם הם כולם מקרים של האקרים שתוקפים שרתים מרכזיים של חילופי קריפטו.

אפילו פריצת ה- DAO של Ethereum לא הצליחה למקד לרשת הבלוקצ’יין. היא עשתה שימוש רק בפירצה בקוד החוזה החכם של Ethereum DAO שפועל על גבי בלוקצ’יין את’ריום. קראו עוד על כך ב”מדריך למתחילים: מהו Ethereum Classic? “.

עלויות הרשת המבוזרת של בלוקצ’יין

לפני שאוכל להסביר מהו רסיסי בלוקצ’יין, עלי להסביר את ההקשר בו הרעיון אף הופיע במוחם של מפתחי הבלוקצ’יין. ראית את היתרונות של רשת המבוזרת של בלוקצ’יין, עם זאת, יש לה גם עלות.

רשתות הבלוקצ’יין המפורסמות ביותר, למשל ביטקוין ואת’ריום, משתמשים באלגוריתם של קונצנזוס שנקרא ‘הוכחת עבודה’ (POW). זה מחייב שכל הצמתים ישתתפו בתהליך אימות העסקה. קרא עוד על כך ב- “PoW Vs. PoS: השוואה בין שני אלגוריתמים של קונצנזוס בלוקצ’יין “.

זה מחייב כל צומת לעבד את כל בקשות אימות העסקה, ולכן כל צומת חייב לאחסן את כל העסקאות. ביטקוין, את’ריום ורשתות בלוקצ’יין פופולריות דומה גדלות מדי יום, עם יותר משתמשים ועסקאות. המשמעות היא שצמתים יצטרכו לאחסן מספר עסקאות שהולך וגדל.

כאשר משתמש חדש מפעיל צומת ביטקוין מלא, ‘הורדת החסימה הראשונית’ (IBD) עשויה להימשך מספר ימים! לקרוא חוט הדיון הזה של Bitcoin StackExchange כדי לראות עד כמה פעולה זו גוזלת זמן.

כמו כן, כל פעולות אימות העסקאות ברשתות הבלוקצ’יין הללו הן עוקבות, כלומר אימות עסקאות למספר בלוקים לא יכול להימשך בו זמנית. מכיוון שכל צומת חייב להשתתף באימות, רשת הבלוקצ’יין תהיה מהירה רק כמו הצומת האיטי ביותר!

אמנם דרישה זו של כל צומת המאחסנת את כל העסקאות מאבטחת את רשתות הבלוקצ’יין הציבוריות, אך היא גם הפכה פחות מדרגיות. מפתחי Blockchain החלו לחשוב על חלופות עקב בעיה זו.

גזירת בסיסי נתונים הולידה את הרעיון של גזירת הבלוקצ’יין

מושג השרידה מקורו בטכנולוגיית ניהול מסדי הנתונים, והמילה ‘שארד’ פירושה ‘חלק קטן מכלל’. זוהי חלוקה של מסד נתונים גדול לחלקים קטנים יותר, אשר ניתן לאחסן במקרי שרת שונים.

ישנם מנגנוני אינדקס לשברים, ובהתאם לשאילתת מסד הנתונים, המערכת מביאה את הנתונים מה’שבר ‘המתאים. זה הופך את מאגרי המידע לביצועים יותר ולהרחבה. קרא עוד אודות השמדת מסד נתונים ב הגדרת TechTarget זו של רסיסה.

אז מה זה רסיסי בלוקצ’יין? על פי תפיסת השיתוף של מסד הנתונים, מסד הנתונים של בלוקצ’יין מחולק למחיצות אופקיות. קבוצת צמתים שומרת על מחיצה כזו, ואילו קבוצה אחרת של צמתים שומרת על רסיס נוסף.

זה מבטל את הצורך בכל הצמתים לאחסן את כל מסד הנתונים של בלוקצ’יין. עם סידור זה, צמתים איטיים עוד יותר יכולים לפעול כעת מהר יותר, מכיוון שהם אינם צריכים לטעון את כל ספר החשבונות. זה ישפר את יכולת ההרחבה של הרשתות.

השילוב דורש מנגנון קונצנזוס אחר של בלוקצ’יין

נכון לעכשיו, תוכל לראות שאם אתה מיישם רסיסי בלוקצ’יין, הצמתים כבר לא יכולים לראות את כל מסד הנתונים של בלוקצ’יין. כיצד יעבוד אז אלגוריתם הקונצנזוס של POW? זה מחייב את כל הצמתים להשתתף באימות העסקה, וכעת הצמתים אפילו לא יכולים לראות את כל ספר החשבונות!

גזירת בלוקצ’יין דורשת אלגוריתם אחר של קונצנזוס בלוקצ’יין, שנקרא ‘הוכחת הימור’ (PoS). באלגוריתם זה, חלק מהצמתים ממלאים אסימני קריפטו משלהם ולוקחים אחריות על אימות עסקאות.

ככל שצומת מתחזק יותר אסימונים, וככל שמשך ההימור ארוך יותר, כך הסבירות שהצומת הזה יקבל אחריות על אימות עסקה גבוהה יותר. אנחנו קוראים להם ‘סטייקרס’.

מכיוון שיישום השבירה שולל אלגוריתם POW לאימות עסקאות, על הרשת לזהות ‘סטייקרס’ עבור כל רסיס שיאמת עסקאות. לפיכך, לצורך יישום השבירה, רשת בלוקצ’יין חייבת להשתמש באלגוריתם ה- PoS.

חסרונות של רסיסי בלוקצ’יין

דיון במה זה רסיסי בלוקצ’יין לא יהיה שלם מבלי לדון בחסרונותיו. קחו בחשבון שמושג גזירת מסד הנתונים אינו בדיוק קל!

עליך להיות מומחי מסדי נתונים טובים מאוד בצוות הפרויקט שלך, שיוכלו לתכנן אסטרטגיית אינדקס טובה מאוד לרסיסי מסד הנתונים שלך. למרות שבאופן שונה, אתה צריך לתכנן את השבב של ספר החשבונות שלך היטב.

אתה יכול גם לשמוע מדי פעם שניתוק עשוי לשפר את יכולת ההרחבה של רשת הבלוקצ’יין אך במחיר האבטחה. עם זאת, אתה צריך לזכור מה זה רסיסי בלוקצ’יין – זו רק טכניקת מחיצה. כשלעצמו, חלוקת מסד נתונים אינה יכולה להפחית את האבטחה של מסד נתונים.

זה בעצם האלגוריתם של PoS שמספק פחות אבטחה מבוזרת, ולא מתרסק. אם האקר קונה הרבה אסימונים של הצפנה ויוצר אותם, אז סביר להניח שהוא יהיה סוכן מועדף במיוחד. לאחר מכן הוא יכול לתפעל עסקאות.

עם זאת, הדינמיקה הכלכלית הטבעית מספקת ביטוח נגדה. כל אדם שקונה יותר מדי אסימוני קריפטו ימשוך תשומת לב רבה וזה יעלה את המחיר. בנוסף לאור הזרקורים, ההאקר יצטרך לבזבז יותר ויותר כסף כדי לתמרן בסופו של דבר בעסקאות.

חוץ מזה, פרוטוקול ‘קספר’ המוצע למעבר אתריאום מתוכנן לאלגוריתם PoS מתכנן להקצות סטיירים באופן אקראי. זה יצמצם את ההסתברות של סוכנות זדונית שתטפל בעסקאות. פרוטוקול קספר מציע גם לנעול את סכום ההימור ולהחרים אותו עבור מתמודדים זדוניים, שלעולם לא יזכו להזדמנות להימור בעתיד..

רסיסת הבלוקצ’יין היא מושג חדש יחסית. ה פרויקט מטבע SHARD משתמש בו. עלינו לראות כיצד הטכנולוגיה מתפתחת והאם היא מוסיפה ערך בר קיימא להרחבה ולביצועים של הבלוקצ’יין.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map